2014 Open Show

22 February 2014 - Roade Village Hall

Judge: Mrs B Conway (Bedeway)

Best in Show – Goldberg's - Molesend Kaftan JW

Reserve Best in Show – Davies' - Barrvale Urry Up

Best Puppy in Show – Hales' - Arpege Vindicator

Best Veteran in Show – Walton's - Ch Riversong Haggai with Vigor ShCM

Best Junior Handler – Ellie Horner

Best Adult Handler - Andrea Keyte

Judge : Mrs Felicity Hankey (Lucxand)

DOGS

BITCHES

Minor Puppy Dog (6,1 abs)

1. Hales' - Arpege Vindicator

2. Phillips' - Lanesend Segenhoe

3. Dawson & Goodall's - Janfrey Randal

4. Coates' - Gladstyle Storm Trooper

 5. Sutton's - Rossut Password

Minor Puppy Bitch (11,4 abs 1w/d)

1. Kimber's Coachbarn Coda

2. Sutton's - Rossut Pensive

3. Webster's - Moonjoon Lily of the Valleys NAF TAF

4. Coates' - Gladstyle Right Royal Storm

5. Hankey's - Lucxand Leona

Puppy Dog (2,1 abs)

1. Hales' - Arpege Vindicator

Puppy Bitch (3,2 abs)

1. Coates' - Gladstyle Mad About Me

Junior Dog (1)

1. Clifton's - Dialynne Forever Holmes

Junior Bitch (9,3 abs)

1. Sutton's - Rossut Mockery

2. Peach's - Rossut Memory of Pakowhai

3. Bailey's - Newlin Kismet for Salenko

4. Hales' - Arpege Yordannis De Cuba

5. Clifton's - Redcap Ice And A Slice

Novice Dog (4,2 abs)

1. Hales' - Arpege Vindicator

2. Dufosee Lennon at Lansview

Novice Bitch (8,2 abs)

1. Peach's - Rossut Memory of Pakowhai

2. Bailey's - Newlin Kismet for Salenko

3. Webster's - Moonjoon Lily of the Valleys NAF TAF

4. Clifton's - Redcap Ice And A Slice

5. Coates' - Gladstyle Mad About Me

Graduate Dog (3)

1. Hargrave's - Barterhound Tudor for Valsacre

2. Clifton's - Dialynne Forever Watson

3. Dufosee Lennon at Lansview

Graduate Bitch (7,2 abs)

1. Davies' - Barrvale Urry Up

2. Taylor's - Deaconfield Gingham

3. Bailey's - Newlin Kismet for Salenko

4. Warner's - Barterhound Treasure at Awreridge

5. Hales' - Arpege Yordannis De Cuba

Post Graduate Dog (6)

1. Peterson & Holland's - Troopersway Boy Wonder

2. Ambridge's - Bondlea Legion JW

3. Clifton's - Dialynne Forever Holmes

4. Smart's - Rossut Tipster

5. McBain's - Bondlea Layman

Post Graduate Bitch (6,3 abs)

1. Woodcock's - Roddwood Melody

2. Peterson's - Troopersway Tallulah

3. Murden's - Rowsprings High Class Lady

Limit Dog (11)

1. Goldberg's - Molesend Kaftan JW

2. Phillip's - Lanesend Carroo

3. Peterson's - Tatoonie Zhar at Troopersway JW

4. Taylor's - Deaconfield Governer

5. Starbrook's - Koorbrats Watchful

Limit Bitch (11,3 abs)

1. Nedlaw Flaxon with Maplelayne

2. Brown's - Raimex Rowanberry JW

3. Taylor's - Deaconfield Folksong

4. Hargrave's Valsacre Echo JW

5. Hughes' - Barterhound Reflections

Open Dog (3,1 abs)

1. Phillip's -  Lanesend Nictoney Bushman

2. Hunt & Norris' - Shercroft Flinders

Open Bitch (8,1 abs)

1. Dufosee Devona by Nedlaw

2. Davies' - Barrvale Tuppence

3. Hargraves's - Valsacre Vista JW

4. Phillip's - Briarley Tu Tira for Lanesend

5. Hunt & Norris' - Shercroft Duchess

Veteran Dog (8,1 abs)

1. Walton's - Ch Riversong Haggai with Vigor ShCM

2. Bailey's - Ch Newlin Victor of Salenko JW ShCM

3. Cartwright & - Barrvale Excalibur

4. Lee's - Janlees Harvest Home

5. Walker's - Molesend Dolerite over Barughgreen

Veteran Bitch (5,2 abs)

1. Henningson Dundas' - Ch Julemark Hussy

2. Ambridge's - Cliffmere Iris JW

3. Walker's - Sabinhay Philigree at Barughgreen

Special Beginners Dog (7,2 abs)

1. Hales' - Arpege Vindicator

2. Clifton's - Dialynne Forever Watson

3. Webster's - Dialynne Numero Uno ShCM

4. McBain's - Bondlea Layman

5. Dawson & Goodall's - Janfrey Randal

Special Beginners Bitch (10,5 abs)

1. Webster's - Moonjoon Lily of the Valleys NAF TAF

2. Hales' - Arpege Yordannis De Cuba

3. Keyte's - Lanesend Chicha for Alandobel

4. Clifton's - Redcap Ice And A Slice

5. Brown's - Bellvalley Dunnit

Best Dog – Goldberg's - Molesend Kaftan JW

Reserve Best Dog – Walton's - Ch Riversong Haggai with

Vigor ShCM

Best Puppy Dog – Hales' - Arpege Vindicator

Best Dog AOC - Goldberg's - Molesend Kraftan JW

Best Veteran Dog – Walton's - Ch Riversong Haggai with

Vigor ShCM

Best Bitch – Davies' - Barrvale Urry Up

Reserve Best Bitch –Woodcock's - Roddwood Melody

Best Puppy Bitch - Kimber's - Coachbarn Coda

Best Puppy Bitch AOC – Webster's - Moonjoon Lily of the Valleys

Best Bitch AOC - Davies' - Barrvale Urry Up

Best Veteran Bitch – Henningson Dundas' - Ch Julemark Hussy


© 2016 : The Beagle Association

Telephone contact : 07519-313770

Email : secretary@beagleassociation.org.uk

The Beagle Association
Home Dates for your Diary Links